Impregnované oblečení vás mnohem lépe chrání před prochladnutím
Nesprávně zvolené oblečení vám může zimní aktivity pěkně znepříjemnit. A nemusí jít ani rovnou o extrémní turistiku někde v ledové pustině. Promočená bunda nebo boty nejenže spolehlivě pokazí odpoledne na sjezdovce nebo procházku, ale je častou příčinou nachlazení, chřipky a v horším případě i zápalu plic.
Mít na sobě mokré oblečení je nepříjemné a zdraví nebezpečné. Když vám například od sněhu navlhne horní vrstva lyžařské kombinézy, je zároveň oslabena i funkčnost spodních vrstev oblečení. Ty plní funkci tepelné izolace a sání vašeho potu.
V konečném důsledku, což mnozí podceňují, mokré oblečení zapříčiňuje rychlou ztrátu tělesného tepla i následné podchlazení.
Za tepelné ztráty může tepelný most
Voda je totiž velmi špatný tepelný izolant - proti vzduchu až 20x horší. Ve studeném prostředí odvádí teplo z lidského těla ven tedy až 20x rychleji! Z mokrého oblečení se tak stává tepelný most, který způsobí rychlý únik tepla. Doslova ho přenáší do chladnějšího okolí a zapříčiní zbytečnou ztrátu energie a následné prochlazení organismu.
V mokrém oblečení ztrácíte teplo až 20x rychleji
- běžné oblečení snižuje ztrátu tělesného tepla cca. o 1/2
- speciální oděv dokáže snížit tepelné ztráty až na 1/6
- naopak mokré oblečení zvýší ztráty tělesného tepla až 20x!
Z výše uvedených čísel je celkem pochopitelné, že svrchní vrstva oděvu či lyžařské kombinézy by měla vždy být spolehlivě nepromokavá.
Nejjednodušší cesta k nepromokavému oblečení
Některé druhy textilu jsou už samy o sobě dobře odolné proti navlhnutí, jiné jsou na tom o poznání hůře. Nejjednodušší způsobem jak nepromokavost oděvu zlepšit je impregnace.
Impregnačních přípravků použitelných na oblečení je na trhu celá řada a lze je rozdělit do dvou základních skupin: běžná impregnace a nano impregnace. Přípravky se od sebe liší hlavně v účinnosti ochranné vrstvy a životností. Běžné impregnace jsou většinou založeny na teflonu, vosku, silikonu nebo oleji. Jejich výhodou je nízká cena, ale nevýhodou je velmi krátká životnost ochranné vrstvy zpravidla v řádech dnů.
Dalším problém běžných impregnací je, že vytváří na povrchu textilu souvislý ochranný film. Když je celistvý, ochraňuje oděv před kapalinou, ale nepropouští vzduch – oblečení nedýchá, brání proudění par směrem ven a vaše tělo se v důsledku pocení rychle zapaří.
Naopak, když je celistvost ochranného filmu porušena, impregnace přestává chránit před promočením a je potřeba ochrannou vrstvu obnovit.
Na scénu přichází nano impregnace textilu
Nano impregnace je na tom se svými vlastnostmi o poznání lépe. Vyplývá to již z podstaty technologie, kterou používá – nanotechnologie. Tato nová technologie se inspirovala v přírodě lotosovým květem, který je stále suchý a čistý. Impregnační roztok obsahuje nano částice, které se přichytí na textilních vláknech oblečení a mají schopnost extrémně odpuzovat kapaliny.
Protože ochranná vrstva netvoří kompaktní film, ale spíše shluk částic, impregnované oblečení dýchá a má mnohem větší mechanickou odolnost a tím i několikrát delší životnost.
Proč dát přednost nano impregnaci před klasickou?
- nano impregnace chrání oděv před promočením mnohem intenzivněji než klasická impregnace
- oděv zůstává prodyšný - dýchá
- nano impregnace je ekologická
- chrání povrch oblečení, který se i snadno čistí
- životnost nano impregnace je až 10 vyprání a nevadí ji ani sušička
- nano impregnace je odolná proti mechanickému setření
Příklady využití nano impregnace oblečení v zimní sezóně:
- kožené a semišové vycházkové i goretexové outodorové boty
- rukavice
- bundy a kabáty
- lyžařské kombinézy a kalhoty
Kromě našich zkušeností jsme také čerpali informace pro tento článek zde:
http://www.wikiskripta.eu/index.php/Termoregulace